Victor BOŞTINARU - EUROPARLAMENTAR PSD DE ARGES

victor_bostinaru

Membru al GRUPUL ALIANŢEI PROGRESISTE A SOCIALIŞTILOR SI DEMOCRAŢILOR DIN PARLAMENTUL EUROPEAN

Membru al Partidului Social Democrat

În cadrul Parlamentului European membru al:

    Comisiei pentru dezvoltare regională
    Comisiei pentru petiţii
    Delegaţia pentru relaţiile cu ţările din Europa de Sud-Est

Membru supleant în:

    Comisia pentru cultură şi educaţie
    Delegaţia la Comisia parlamentară mixtă UE-Fosta Republică Iugoslavă Macedonia

Curriculum Vitae:

  • Diploma de Licenţă, Facultatea de Istorie şi Geografie, Universitatea Bucureşti (Iunie 1974). Diploma de Licenţă, Facultatea de Istorie şi Filozofie, Universitatea Bucureşti (iunie 1981).

  • Profesor de istorie-geografie, Şc. Gen. Greci, com. Petreşti, jud. Dâmboviţa (01.09.1974-31.08.1977). Profesor de istorie, Şc. Gen. Nr. 3, oraş Găeşti, jud. Dâmboviţa (01.09.1977-22.12.1989).

  • Vicepreşedinte al FSN - Frontul Salvării Naţionale (martie 1991). Vicepreşedinte al Partidului Democrat (martie 1991). Secretar Internaţional al Partidului Democrat (1993-2000). Membru al PDSR (martie 2001). Şeful Departamentului de Relaţii Internaţionale al PSD (oct. 2001 - iulie 2003). Secretar Internaţional al PSD (iulie 2003 - dec.2007). Vicepreşedinte al Departamentului de Politică Externa şi Afaceri Europene (2005 - dec. 2007).

  • Reprezentant al PSD la Grupul de Coordonare al Partidului Socialiştilor Europeni (2004 - prezent). Reprezentant al PSD la Comitetul Internaţionali Socialiste pentru Europa de Sud-Est (2004 - prezent). Delegat al PSD la Consiliul Internaţionalei Socialiste (Geneva, 2007). Delegat al PSD la Consiliul Internaţionalei Socialiste (Atena, 2006). Delegat al PSD la Congresul Partidului Socialiştilor Europeni (Bruxelles, 2004, 2006). Delegat al PSD la Consiliul Internaţionalei Socialiste (Madrid, 2004). Delegat al PSD la Consiliul Internaţionalei Socialiste (Roma, 2003). Delegat al PSD la Consiliul Internaţionalei Socialiste (Casablanca, 2002). Delegat al PSD la Consiliul Internaţionalei Socialiste (Santo Domingo, 2001).

  • Preşedinte al Consiliului Frontului Salvării Naţionale, Găieşti, jud. Dâmboviţa (26.12.1989-30.01.1990). Preşedinte al Consiliului Provizoriu al Unităţii Naţionale, Găieşti, Dâmboviţa (01.02.1990-30.04.1990).

  • Deputat de Dâmboviţa (1990 - 2000). Membru al Comisiei de Politică Externă a Camerei Deputaţilor, Parlamentul României (1990 - 2000). Liderul Grupului Parlamentar al Partidului Democrat (aprilie - oct. 1992). Membru al delegaţiei României la Adunarea Parlamentară a OSCE (1992 - 1996). Vice Lider al Grupului Parlamentar al Partidului Democrat (aprilie 1994). Secretar al Comisiei de Politică Externă a Camerei Deputaţilor, Parlamentul României (martie - noiembrie 1996). Preşedintele Comisiei de Politică Externă a Camerei Deputaţilor, Parlamentul României (1996-2000). Membru al Comisiei de Integrare Europeană a Camerei Deputaţilor, Parlamentul României (1996-2000). Preşedintele Comisiei de Integrare Europeană a Camerei Deputaţilor, Parlamentul României (iulie - dec. 2000).

  • Secretar de Stat, Ministerul Afacerilor Externe (noiembrie 2004-dec. 2004). Consilier pentru politică externă şi relaţii internaţionale al Preşedintelui Camerei Deputaţilor (martie 2001 - oct. 2004). Consilier pentru politică externă şi relaţii internaţionale al Preşedintelui Camerei Deputaţilor (ian. 2005 - aprilie 2006). Participant la Programul USIA (martie 2003). Iniţiator şi Vicepreşedinte al Consiliului Naţional Consultativ pentru Integrarea euro-atlantică (1993 - 1996). Membru fondator şi Secretar General al Consiliului Atlantic al României (1993 - 1996). Membru al Fundaţiei Manfred Worner. Membru fondator al Casei NATO. Participant la Reuniunile ATA.

Imprimare PDF

Filiale 

PSD

Harta tuturor organizatiilor PSD din Romania

DESCHIDE >>

Arhiva

Arhiva documentelor Organizatiei Orasului Mioveni

DESCHIDE >>

Partidul Social Democrat - Mioveni - Arges © 2010 Toate drepturile rezervate.